Domů >

Špatným dýcháním přivoláváme nemoci

Jak souvisí dýchání, chrápání, deformace chrupu a chronická rýma? Může dech ovlivnit vznik vážných nemocí nebo zmírnit projevy schizofrenie? Pojďme se nejprve nadechnout a vydechnout nosem a pak zjistit, jak nás způsob dýchání ovlivňuje.

Myslíme i na dech?

Dech je základ. Mnozí z nás ho vnímáme v širších aspektech, ale už jsme s ním začali skutečně pracovat v náš prospěch? Nebo jsme naopak na tuto nejpřirozenější věc na světě trochu pozapomněli? Z mého pohledu je téma dechu velmi aktuální, když kolem sebe vidím zdravé i nezdravé posedlosti životním stylem v širokém spektru (strava, sport, spánek, otužování…), ale kde má místo dech? Bývá často na posledním místě i u klientů na skupinových lekcích jógy. Jamese Nestora ve své knize uvádí, že dech je přímo „chybějícím pilířem zdraví“. 

Co může za ucpaný nos a chrápání

Napadne vás, co spojuje případy chronicky ucpaného nosu a chrápání? Je to krmení z lahve a kašovitá strava podávaná příliš dlouho v raném dětství, měkké a vysoce průmyslově zpracované potraviny v pozdějším dětství, oboje související s nedostatkem žvýkání. Tyto návyky jsou příčinou zastavení vývoje zubních oblouků a vedlejších nosních dutin (dutina neroste do šířky, ale do výšky). Viditelným výsledkem jsou pak také problémy se zuby (předkusy, podkusy, zuby mimo řadu), typické právě pro dnešní západní společnost. Po časté extrakci zubů moudrosti v důsledku stěsnání zubů dochází údajně k dalšímu zmenšení ústní dutiny, což zvyšuje riziko vzniku spánkové apnoe (tj. chronické noční dušení). 

Hurá na Podzimní detox! 🍂
Společně přejdeme z letního lenošení na podzimní vitalitu! 💪 Provedu tě labyrintem zdravého jídelníčku. Vstup se brzy zavře, tak pojď dřív, než se proměníš v dýni! 🎃
Nechci být dýně, jdu do toho!

Věděli jste, že…?

  • Až 90 % dětí trpí nějakým stupněm deformity úst a nosu
  • 45 % dospělých občas chrápe a 25 % chrápe pravidelně
  • 25 % dospělých nad 30 let se v noci dusí kvůli spánkové apnoe

americké statistiky: Malocclusion Boston Children´s Hospital, 2017, Columbia University Department of Neurology and American Academy of sleep Medicine, 2014

Krmení z lahve, nevhodně dlouho podávaná kašovitá strava v raném dětství a měkké a vysoce průmyslově zpracované potraviny v pozdějším dětství souvisejí právě s nedostatkem žvýkání. Doporučujeme proto podávat dětem stravu adekvátně věku a stavu chrupu. Nepodceňujte jídlo do ručičky (viz seriál o prvních příkrmech, kde vysvětlujeme, jak postupovat).

Dýchání ústy versus dýchání nosem

Dýcháme-li v důsledku chronicky ucpaného nosu nebo špatného zvyku především ústy, jsme také mnohem náchylnější k infekcím. Nos filtruje vzduch, ohřívá ho a zvlhčuje. Autor v knize dokazuje, že dýchání ústy tělo fyzicky mění a přetváří dýchací cesty k horšímu. Vdechování vzduchu ústy nevytváří dostatečný tlak, což způsobuje, že se měkká tkáň v ústech uvolňuje a prohýbá. Tím vzniká méně prostoru a dýchání se stává stále obtížnějším. Dýchání ústy nutí člověka opět dýchat ústy.

Dýchání nosem má účinek opačný. Tlačí vzduch na ochablou tkáň vzadu v hrdle, čímž se dýchací cesty rozšiřují a dýchání je snazší. Za nějakou dobu si tkáň a svaly na tuto otevřenou a rozšířenou pozici zvyknou. Dýchání nosem nám umožňuje dýchat nosem.

Příslušníci indiánských kmenů dětem po každém jídle a při spánku opatrně zavírali ústa. Věřili, že dýchání ústy z těla vysává sílu, deformuje tvář a působí nemoci a stres. Dýchání nosem naproti tomu tělo posiluje, předchází nemocem a tvář díky němu zkrásní.

Těla fungují nejlépe, když jsou ve stavu rovnováhy

Zaujal mě jeden z příběhů, kdy vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu, 2015 sledovali ženu se schizofrenií, přičemž se ukázalo, že u ní výrazně převládá využití levé nosní dírky. V této souvislosti byla vyslovena hypotéza, že dýchání více stimulovalo pravou kreativní část mozku, což podporovalo představivost. Po harmonizaci dechu nosem se její stavy schizofrenie zmírnily.

Harmonizaci můžeme podpořit technikou nádí šódhana (v překladu vyčištění kanálů, u nás označován jako střídavý dech), kdy se dýchá střídavě levou a pravou nosní dírkou. Tato technika zlepšuje funkci plic a snižuje tepovou frekvenci, krevní tlak a stres vyvolaný aktivací sympatiku (nervstva, jehož funkce nepodléhá naší vůli). Je velmi vhodná před spaním. Ukazováček a prostředníček spočívají na čele (mezi obočím) a prsteníčkem a palcem střídavě zavíráme levou nosní dírku při nádechu pravou, pravou nosní dírku při výdechu levou a nádechu levou, levou nosní dírku při výdechu pravou a tak dále. Dýcháme pomalu. Zařadit můžeme i zádrže dechu jak po nádechu, tak i po výdechu. Nezapomeňme vždy na uvolnění a vzpřímení páteře.

Soustředění a kondice

Pro lepší soustředění je zde technika súrja bhéda (v překladu súrja znamená sluneční a bhéda pročišťovat), která spočívá v opakovaném nadechování pravou nosní dírkou a vydechování levou. 

V knize a zde najdeme řadu dalších praktik a program pro postupné zlepšování. Zajímavá je také problematika dýchání nosem při sportu. Jak jste na tom s dechem vy? Objevili jste již jeho širší potenciál? Inspirujte se také našimi články Léčivá síla dechu nebo Jaký je náš dech, takový je náš život

Zdroj: kniha Dech od Jamese Nestora

PS: Vstup do Podzimního detoxu zavřeme rychleji než ledničku s čokoládou! 🍫

Rezervovali jsme vám místečko v naší 8týdenní oáze pohody, kde společně vykouzlíme postavu snů, pošleme stres na dovolenou a nastartujeme energii na plný plyn - prostě balíček sebelásky se vším všudy! 🌟 Beru to i s mašlí! →

76 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

99
125

Adzuki brownie koláček: Fazolové brownies jinak

Výborná varianta známého dezertu, tentokrát z adzuki fazolí, které v něm ani nepoznáte. Je krásně mazlavý, s plnou chutí čokolády. Potěší i klasicky se str...

Podzimní strozzapreti s tempehem

Podzim nás vždy obdaruje krásnými barvami. Tak proč si ty barvy a chutě nepřipravit na náš talíř? Oko bude mít radost a chuťové pohárky ještě větší.

Červená zelňačka s koprem

Zelňačka z červeného zelí je skvělá a velmi jednoduchá. Když se dobře ochutí a přidá kopr, tak je to hotová delikatesa.
34
7

Dýňová hořčice

Pikantní dýňová hořčice skvěle ladí například s pečenou zeleninou, tofu, seitanem nebo tempehem, rostlinnými párečky, karbanátky či rostlinnou sekanou. Můž...

Nastartujte svůj cirkadiánní rytmus

Jste nervózní či unavení? Špatně spíte? Necítíte se v pohodě? Nedaří se vám zhubnout? Možná stačí mít jen pod kontrolou váš cirkadiánní rytmus.